Здравейте !

Днешния клиничен случай, който ще ви представя е специален за мен. Специален е, защото бележи ново началото на колянното ендопротезиране в България. Новост, при която пациента получава колянна протеза, поставена в тялото му по индивидуален, съобразен с неговата анатомия, преди появата на артрозата начин. Всичко това на цена, около 4 пъти по-ниска от единствената подобна възможност до момента, а именно индивидуалната протеза. Ще се постарая да опиша подробностите на разбираем език.

Господстващата догма при поставянето на коленните протези се нарича механичен алайнмънт, датиращ от 70-те години. Същността му се състои в задължително поставяне на компонентата в подбедрицата под прав ъгъл, спрямо оста ѝ, както и поставяне на бедрената компонента под ъгъл спрямо оста на костта (обикновено 5 до 6 градуса). Това предизвиква несиметричност между компонентите в състояние на опънат и свит крак и се налага сериозно освобождаване на меки тъкани, до балансирането му. Казано просто - нагаждане на пациента към протезата. По този начин се постигат резултатите познати до момента, които правят операцията успешна и масова, но в никакъв случай не толкова добра, колкото ендопротезирането на тазобедрената става. Повечето пациенти винаги усещат ставата си, често остават остатъчни симптоми, дори и при перфектно свършена работа от страна на оператора.

С напредъка на знанията и технологиите се появява течение, което поставя протезата по специфичен начин, съобразен с индивидуалната анатомия, наречен кинематичен алайнмънт. При него се постига баланс между отнетата кост и дебелината на импланта и не се налага никакво балансиране с мекотъканно свобождаване. Това довежда до субективно за пациента по-добри резултати, без да се жертва издръжливостта на импланта при повечето пациенти. С натрупване на по-нататъшно познание и наблюдение се установяват проблемите при кинематичното поставяне и се достига до нов скок в посока на лимитиране на някои фактори. В същото време се натрупват нови данни и се постулират анатомичните вариации на колянната става. Всичко това довежда до създаването на един специфичен протокол, който се доказва по света повече от 14 години и аз използвах тук за пръв път (по информация лично от създателя му и организацията, която създава) Операцията се осъществява задължително с използването на навигационен уред, като е необходима предоперативна подготовка и планиране. Продължителността на операцията се сведе до стандартното операционно време. Болката е редуцирана, както и риска от белодробна тромбоемболия. Първите няколко пациенти преминаха началното проследяване, като резултатите са очаквано по-добри.

В приложените снимки може да видите отличната подвижност с максимално опънат и свит крак (над 130 градуса) на 1 следоперативен месец. Пациента няма нужда от патерици и бастуни от няколко дни. Най-голямо удовлетворение ми донесе усмивката, с която ме посрещна пред кабинета.

Previous
Previous

Индивидуална тазобедрена става

Next
Next

Ендопротезиране на две коленни стави в рамките на половин година