Минимално инвазивно ендопротезиране на колянна става с индивидуална протеза
Здравейте ! Записите на реални операции за минимално инвазивно ендопротезиране на колянна и тазобедрена става предизвикаха огромен интерес, като бяха гледани и споделяни хиляди пъти. Това потвръждава твърденията ми, че българският пациент желае да бъде отлично информиран и използва всевъзможни канали за информация, за да вземе информирано решение относно здравето си. Окрилен от отличният отзвук, реших да запиша нов клип – на минимално инвазивно ендопротезиране с индивидуална колянна става. Този подход е неизползван в нашата страна. Това видео е не само уникално за България, но и за най-голямата социална мрежа за споделяне на видеа -Ютюб. Както обикновено предупреждавам, че това е реална операция. Като такава е свързана с гледки, които не са подходящи за чувствителни зрители.
За да изгледате клипа, натиснете тук https://www.youtube.com/watch?v=mW5MiPk2QWg&t=127s
След въвеждане на пациентът в анестезия, се почиства и покрива оперативното поле. Използвах минимално инвазивен оперативен достъп, с който се достига до колянната става. При този достъп не се прерязва сухожилието на четириглавият мускул, което гарантира по-бързо ранно възстановяване.
При пълно разкриване на ставата се пристъпва към обработката на капачето, от което се отстраняват остеофитите (шиповете) и увредения хрущял.
Следва обработката на бедрото. Взима се триизмерната бедрена отливка и се верифицират точните позиции на крачетата на първият водач, след което той се фиксира. Извършват се първите два среза. След отстраняване на изрязаните костите се пристъпва към фиксиране на вторият водач и се правят трети и четвърти срез. Отстраняват се костите.
Третият водач се фиксира върху оформената повърхност и се извършва петия, последен срез. Отстраняват се менискусите и остатъците от задната кръстна връзка.
Следващата стъпка обръща вниманието ни към големия пищял. Верифицира се позицията на трите крачета първо на триизмерната отливка. Обработва се съответната повърхност и се фиксира водача. Извършва се среза и се отстранява костта. Последва поставяне на последния водач и се оформя ложето на компонентата за големия пищял.
Поставят се пробните импланти и се тества ставата в пълното и движение и нейната стабилност, след което се отстраняват и се пристъпва към щателен лаваж (измиване на ставата), за подготовка на костните повърхности да приемат цимента по оптимален начин.
Следва циментна имплантация на оригиналните импланти. При поставянето им е необходимо да се изчака около 12-15 минути, до пълното втвърдяване на цимента. Отново се тества ставата и се затваря послойно оперативната рана.
Следоперативната рехабилитация не се различава от тази, при стандартна става.
Много често пациентите се интересуват от индивидуални колянни стави, затова кратко ще обясня тази технология.
За изготвянето им е необходимо провеждането на КАТ (скенер) на долния крайник, който се изпраща в Швейцария (Фирма Симбиос), където инжинерите го разглеждат и удобряват. Следва изготвяне на абсолютно уникален, индивидуален проект на става, който е съобразен близо 100% с индивидуалните анатомични особености. Ако този проект отговаря на критериите на оператора се изготвят оригиналната протеза и всички водачи. Този процес е с продължителност до максимум 6 седмици, но често е готов в рамките на 4.
В кои случаи е подходяща индивидуална става:
- При големи отклонения в размерите на тялото – изключително малък или голям ръст, при които стандартните протези нямат подходящи размери
- При тежки вродени и придобити деформации в самата става или костите на долния крайник, но при функциониращи странични връзки на коляното
- При пациенти, които смятат, че тази технология е най-добрата и не желаят стандартна става
Цената на протезата в този момент е около 8500 лева (зависи от индивидуалният проект), което силно контрастира с цени около 2500 лева при стандартните протези











